top of page

נפילות בקרב האוכלוסייה המבוגרת:

בכל שנה מיליוני אנשים מבוגרים בגילאי 65+ נופלים!

למעשה אחד מכל שלושה אנשים נופל בכל שנה, אך מתוכם רק כמחצית ידווחו על ארוע הנפילה לרופא המשפחה, לאורטופד, לפיזיותרפיסט או לגורם רפואי אחר.

אדם שנפל פעם אחת מכפיל את הסיכוי שהוא יפול שוב בעתיד.

נפילה בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי מסוכנת הן בפן הבריאותי והן בפן הכלכלי שהשלכות הנפילה מייצרות.

מסקירת הספרות הנושא בארצות הברית בלבד עולה ש:

אחת מכל חמש נפילות תוביל לפציעה משמעותית, כמו למשל פגיעת ראש או שבר (Alexander et al. , 1992 ; O'Connor et al. , 2001)).

בכל שנה למעלה מ 2.5 מיליון אנשים מקרב האוכלוסייה המבוגרת מטופלים בחדר המיון עקב פציעות הנובעות על רקע נפילה (Centers for diseases control & prevention, 2013 ). בנוסף למעלה מ 700,000 מטופלים מאושפזים מדי שנה בעקבות פציעות ופגיעות של נפילות, בדרך כלל פציעות מסוג פגיעות ראש ושבר בצוואר הירך (נתונים דומים עולים גם בישראל). (Centers for diseases control & prevention, 2013).

בכל שנה למעל לרבע מיליון אנשים מגיעים לאשפוז עקב שברים באגן ובירך (Parkkari et al. , 1999) ויותר מ 95% מהשברים באגן ובירך נגרמים עקב נפילות (Hayes et al. , 1993) בדרך כלל נפילות במנגנון נפילה הצידה (Jager et al. , 1994).

נפילות הן הסיבה השכיחה ביותר לגרימת חבלות ראש בקרב האוכלוסייה המבוגרת (Traumatic Brain Injuries – TBI) (Stevens et al. , 2006).

ההוצאות הישירות לכל ההשלכות של הפציעות והפגיעות הנגרמות למטופלים בקרב האוכלוסייה המבוגרת על רקע של נפילות מגיעות לסכום של 34 מיליארד דולאר בארה"ב בלבד (!) (Stevens et al. , 2006).

ההוצאות על האשפוז והטיפול בבתי החולים מהווים כ 2/3 מהסכום הנ"ל.

מה קורה למטופל לאחר הנפילה:

ישנן הרבה נפילות שמתרחשות במהלך חיינו בקרב גילאים שונים ולא רק באוכלוסייה המבוגרת. רוב רובן של נפילות אלו, לא יוצרות פציעות ופגיעות חריפות ומכאן גם לא מסתכמות בהוצאות כלכליות גבוהות וקושי תיפקודי לאחריהן למי שנפל ולסביבה והמערכת הרפואית העוטפת אותו.

אולם אחת מכל חמש נפילות תסתיים בפציעה רצינית, כמו למשל שברים או פגיעות ראש (Alexander et al. , 1992 ; O'Connor et al. , 2001).

פציעות אלו עלולות להקשות על התפקוד היומיומי ואף למנוע חזרה לעצמאות תפקודית.

אחת מההשלכות שתבוא בעקבות הנפילה היא לרוב שבר.

השברים יהיו בדרך כלל בשורש כף היד, בזרוע, בקרסול וכמובן באגן ובירך.

נפילות עלולות ליצור גם (כפי שצוין לעיל) חבלות ראש.

חבלות ראש על סוגיה השונים יכולות להיות מאוד מסוכנות, בייחוד עם האדם שנפל נוטל תרופות שונות (למשל: מדללי דם) שעלולים לגרום לנפילה ליצור אפקט טראומתי גדול ומשמעותי יותר על גופו של הנופל עם תופעות לוואי רבות.

אדם מבוגר שנופל ונחבל בראשו חייב לראות גורם רפואי במיידי וזאת כדי לשלול זעזוע מוח ונזק חריף לראש.

חשיבות הבדיקה רלבנטית לכל מי שנחבל בראשו, אך מקבל משנה תוקף אצל האוכלוסייה המבוגרת, באם האדם מתגורר בגפו, או לא מתלונן במיידי על הסימפטומים שחש.

אחת מההשלכות המסוכנות אצל אנשים מבוגרים שנפלו, גם אם הנפילה לא יצרה נזק כלשהו, היא הפחד מנפילות (Fear of Falling – FoF).

הפחד מהנפילות עלול להוביל לירידה משמעותית בתפקוד ובכמות הפעילות היומיומית.

כאשר האדם שנפל מוריד את כמות הפעילות היומיומית שלו – הוא נהפך ליותר ויותר חלש, מערכת השרירים שלו פחות יעילה ובכף האדם הופך להיות יותר מועד לכדי נפילות נוספות. (Vellas et al. , 1997).

מי מועד יותר לנפילות?

מסקירה של מאמרים ומחקר מהשנים האחרונות בנושא נפילות בקרב האוכלוסייה המבוגרת עולים מספר מצבים וגורמים שנמצאו כתורמים לנפילות.

גורמים ומצבים אלו נחשבים גורמי סיכון לנפילה.

רבים מבין אותם גורמי סיכון ניתנים למניעה ולשינוי על ידי הבנתם והתייחסות נאותה אליהם.

הגורמים והמצבים ששמים את האדם המבוגר כמועד לנפילה הם:

  1. חולשת פלג גוף תחתון בדגש על שרירי הישבן והארבע ראשי

  2. חסר של ויטמין D

  3. ליקויים בשיווי משקל וליקויים בהליכה

  4. ליקויים בלחץ הדם שעלול להוביל לחוסר שיווי משקל ולהוות גורם תורם לנפילות.

  5. נטילה על בסיס קבוע של תרופות הרגעה, תרופות אנטי דיכאוניות ועוד (לעיתים אלו תרופות ללא מרשם רופא) שעלולות להשפיע על היציבה, שיווי המשקל ויכולות מוטוריות.

  6. בעיות ראייה

  7. כאבים בכפות הרגליים, אנומליה מבנית בכפות הרגליים שבאה לידי ביטוי בין היתר בכאבים וטיפול לקוי בכף הרגל (גזירת צפורניים, טיפול בעור) יכול להיות גם כן גורם תורם לנפילות.

  8. נעליים לא נוחות ולא מתאימות או לחילופין – נעליים שלא מעניקות מספיק תמיכה לאדם הנועל אותן. יש להקפיד על סוליות המונעות החלקה.

  9. סכנות ומכשולים שונים בתוך הסביבה הביתית, כגון: מדרגות לא שוות בגובהן, שטיחים, מדרגות ואמבטיות ללא מעקות לתמיכה

  10. יש להקפיד על תאורה נאותה בבית

רוב הנפילות בקרב אוכלוסיית הגיל הש