top of page

מהן הנעליים המתאימות ביותר למרים המשקולות המקצועי?

הרבה ענפי ספורט לא מקצועניים מצריכים השקעה כלכלית לא מועטה כדי לבצעם בצורה טובה, כמו למשל רוכבי האופניים שמשקיעים סכומים לא מבוטלים באופניים עצמם כמו גם בציוד הנלווה שלהם.

הרמת משקולות , לעומת זאת, הוא ספורט זול.

לרוב אין צורך בציוד ספורט, כגון: כפפות, בירכיות, או ביגוד יקר. ברגע שיש לך את המוט עם המשקולות – אתה מוכן לצאת לדרך.

יחד עם זאת, יש פריט חשוב מאין כמוהו שלעיתים רבות אנו נוטים להתעלם מחשיבות – הנעליים שלנו.

המאמר הנוכחי ילמד אותך הכול על אילו נעליים כדי ואילו נעליים לא(!!) כדאי לך לנעול בעת הרמת משקולות, ומדוע.

הרצוי והמצוי - נעלי ריצה לא בבית ספרנו:

כל החברות המובילות כיום בתחום נעלי הספורט, מתהדרות בבולם זעזועים כזה או אחר, בין אם זה בועיות האוויר בנייק, הקפיצים באדידס הג'ל באסיקס והדוגמאות רבות.

ואכן כל בולמי הזעזועים הללו שקיימים בנעלי ריצה מצוינים ביכולתם להפחית את הזעזועים שהגוף חווה בריצה,בה ישנם מאות ואלפי זעזועים על הגוף בכל מפגש של כף הרגל את הרצפה, אבל המבנה הזה של נעלי ספורט ככלל ונעלי ריצה בפרט לא מתאים למרימי משקולות.

נעלי ריצה יגבילו את הכוח שלך וימנעו טכניקת הרמה ועבודה יעילה.

הסיבות העיקריות לחוסר יעילות נעלי ריצה:

לא יציב: סוליות הינן לחיצות ונדחסות – כך שלא ניתן לחזות את התנהגות כפות הרגליים בכל חזרה.

זה מקשה לבצע הרמה בצורה נאותה ובטכניקה האפקטיבית ביותר.

הפסד כוח: סוליות הנעליים סופגות חלק מהכוח שנוצר כנגד הרצפה במקום להעביר אותו ישירות לתועלת ביצוע ההרמה וההתגברות על המשקל המורם. אתה מאבד כוח.

סכנה: סכנה גבוהה יותר לפציעה, בייחוד במשקלים גבוהים, עקב חוסר היציבות שקיים בסוליות, והקושי להתייצב.

אז איזה נעליים יתאימו לי לביצוע הסקוואט שלי?

לנעליים טובות להרמת משקולות יש סוליות שאינן נדחסות תחת עומס וכך נעלי הרמת המשקולות יוצרות משטח יציב עליו מתחיל הגוף ומפרקיו השונים לזוז. הן חייבות להיות נעליים שלא מחליקות בקלות עם תפיסת קרקע טובה ותמיכה טובה.ובזכות התכונות הספציפיות הללו,הנעלים מעניקות:

יותר יציבות: כוח חיכוך עם הרצפה גובר ויותר יציבות כנגד המשקל המורם.

יותר כוח: העקבים שלך ירגישו את לחץ המשקל המורם בצורה טובה יותר, דבר שיגרום לשרירי הרגליים להתכווץ בצורה יותר חזקה ויעילה.

טכניקה יותר טובה: נעליים טובות ומתאימות להרמת משקולות, יכולות פעמים רבות לתקן טעויות שונות הקשורות לטכניקת עבודה לקויה, כגון: מעבר למנח ישיבה בשלב האקסצנטרי בצורה יותר טובה, העקבים לא יתרוממו מהרצפה כמו עם נעלי ריצה ועוד.

יותר בטיחות: יותר יציבות – טכניקה טובה יותר – כל אלה גורמים לסכנות הפציעה השונות לפחות משמעותית.

נעליים יותר טובות לביצוע סקוואט:

תלוי איך ואיזה סקוואט מבוצע.

בכל צורת ביצוע סקוואט – סוליית הנעל צריכה להיות נוקשה ופחות דחיסה יחסית, למניעת פיזור עומסים ולמען יציבות מקסימאלית ומעבר כוח מרבי ודרך זאת טכניקה מיטבית, שכן באם נבצע סקוואט עם נעלי הריצה הרגילות שלנו פיזור העומסים השונה בכל חזרה עקב השינוי במרכז הכובד שלנו ע"י תנועה מעט שונה בפלג הגוף העליון שלנו בעת הביצוע יוצרת חזרה שונה מקודמתה בכל ביצוע.

/ סקוואט באחיזה נמוכה: Low bar squat

הביצוע מצריך יותר הישענות קדימה וירידה פחות עמוקה לתוך הכיפוף בברכיים ובירכיים (הירידה מטה). מומלצת נעל שעונה על הפרמטרים שציינו לעיל – אחת המצוינות לשימושי הרמת המשקולות, היא נעל האולסטאר מבית קונברס.

Converese Allstar shoes

/ סקוואט אולימפי וסקוואט קדמי: Olimpic squat & Front squat

פלג הגוף העליון יותר זקוף ופונה קדימה מאשר בסקוואט באחיזה נמוכה והבדל יותר עקרוני, שמשפיע על ההנעלה הספציפית הוא שכאן ניתן לשקוע יותר לעומק – לכיוון הרצפה בעת ביצוע הסקוואט.

לכן מומלצות נעליים עם הגבהה קלה לעקב. גם כאן מומלצת נעל שתיתן מענה כללי למאפיינים שצוינו לעיל בנוסף להגבהת העקב, כמו למשל:

Adidas Adistar , Do – Win shoes

נעליים הכי מומלצות לביצוע דד-ליפט:

ככל שהמרחק בין הרצפה לכפות הרגליים קצר יותר – המרחק שהמוט המורם צריך לעבור קטן ומכאן גם גדל המשקל שניתן להרים בתרגיל.

זוהי העובדה שמסבירה מדוע סוליות נעליים דקות יותר טובות – נעליים שטוחות עם סוליות קשיחות ולא לחיצות כמו נעלי ההתעמלות/ריצה הרגילות.

יחף: לא ניתן להתקרב לרצפה יתר מביצוע הרמה ללא נעליים. יחד עם זאת, תרגול ביחף איננו מאושר בתחרויות. חובה יהיה לשים גרביים או נעליים דקות.

ועדיין, נעל האולסטאר הינה הנעל האידאלית לביצוע הרמת משקולות. יעילות וזולות, ומשמשות לטווח הרחוק ולאורך זמן כנעליים להרמת משקולות.